Predavanje ,,Orhan Pamuk i srpska književnost – tačke dodira”

Ideja   da održim  predavanje ,,Orhan Pamuk i srpska književnost – tačke dodira” rodila  se jedne noći  dok  sam prelistavala Čitanku  za  četvrti  razred  srednjih škola i gimnazija  u  izdanju  Kleta.  Primetila sam da  se u njoj nalazi  odlomak  iz  romana  Orhana  Pamuka ,,Crna  knjiga “ .  Razmišljajući  o ovom odlomku, shvatila  sam  da  postoji  bolji izbor romana  ovog  pisca, koji bi bili  zanimljiviji i pristupačniji učenicima  srednjih  škola  i  gimnazija.

op1Izabrala sam  roman „Muzej  nevinosti” .
Tema  i  fabula  ovog romana su  bliže  i  primerenije  srednjoškolskom  uzrastu. U  središtu  romana “ Muzej   nevinosti”  odvija se  ljubavna  priča  dvoje  ljudi  iz  različitih  socijalnih  sredina.  Pored  samog  literarnog  dela,  pisac  je stvorio  i  muzej u  Istambulu  koji sadrži  detalje  i svedočanstva  ljubavne  priče koja je  opisana  u romanu.  Postojanje literarnog  dela,  a  zatim  njegova  materijalizacija  u  vidu muzeja,  učinila mi se  zanimljivom  za  učenike  srednjih  škola.  Ovaj  deo predavanja  dopunila  sam  fotografijama  pisca, muzeja, zgrade muzeja i muzejske  postavke.

op2Drugi   deo  predavanja  posvetila  sam  dodirima  naše  književnosti  i  stvaralaštva  OrhanaPamuka  .  Ukazala  sam na  prikaz  Istambula u  našoj  narodnoj  književnosti, kao i u romanu  „Prokleta  avlija”  Iva  Andrića, te  kako  Pamuk u  svojim delima  prikazuje ovaj grad, grad  u kome je ponikao  i  koji  na  izvestan  način  određuje  njegovu  poetiku. Sledeću  tačku  dodira  „odredila  sam  kao  Pamukovo  prisustvo  u  delima   naših  pisaca, konkretno u romanu  ,,Hamam Balkanija”  Vladislava   Bajca.  Istakla  sam  značaj  Vladislava   Bajca  za  pojavu  i postojanje  Orhana  Pamuka  na  našoj  književnoj  sceni.

U  ovom  predavanju  potpuno  sam  uživala  i nadam  se  da  sam  deo  svog  literarnog  zanosa prenela  i  svojim  učenicima  i  kolegama .

Biljana Perić, prof.srpskog jezika i književnosti

Iz mog ugla:
U petak uveče, kada svi žurimo da što pre napustimo školske klupe i katedre, ne bismo li osvojili što „veći“ vikend, naša koleginica, profesorka srpskog jezika i književnosti, Biljana Perić ispunila je prostor pričom o delu i radu turskog pisca Orhana Pamuka pred punim amfiteatrom u Tehničkoj školi GSP.

Uživanje koje je doživela čitajući romane ovog nobelovca, probudilo je u našoj koleginici želju da sa nama velikodušno podeli magiju koju je ona osetila. Magiju jezika, ljubavi, Istambula, opsesije, orijenta, odnosa dveju kultura.

U zanosu govoreći o „Muzeju nevinosti“ Orhana Pamuka i o ljubavi, ovo predavanje je bilo dokumentovano i fotografijama iz muzeja, i svakako je pobudilo veliko interesovanje za čitanjem i još veće za čitalačkim istraživanjem.
Hvala ti na ovom trenutku,
Sanja Bukobrat, prof.srp.jezika i književnosti

Iz ugla naših učenica:
Predavanje koje je naša profesorka održala, ostavilo je snažan utisak na nas. Dopalo nam se korišćenje multimedijalnih sredstava, prvenstveno zbog fotografija, koje su nam pružile uvid u pojedine delove iz ovog romana. Pred sam početak predavanja, nismo bili sigurni u kom pravcu će se odvijati izlaganje, međutim, profesorka je svojom pričom održala našu koncentraciju do samog kraja i probudila veliku želju da pročitamo ovaj roman, kojeg, nažalost, nema u biblioteci.
Učenice Jelena Ilić i Tamara Mirković, odeljenje S-24